Dalaman, Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan efsanevi ve güzel bir şehirdir. Türkiye’nin en turistik ve gezilip görülmesi gereken şehirlerinden biridir. Konumu ise Ortaca, Köyceğiz, Fethiye ve Denizli’ye bağlı Çameli ilçesi arasında yer alan eşsiz bir turistik bölgedir. Ayrıca Muğla’daki iki uluslararası havalimanına da ev sahipliği yapar. Dalaman Havalimanı 1976’da ilk faaliyetini göstermiştir ve günümüzde hala faaliyetini sürdürmektedir. Dalaman her ne kadar 35 bin nüfuslu küçük bir yer olsa da yaz aylarında turist ve ziyaretçi akınına uğradığı için bu nüfus sabit kalmaz. Dalaman Havalimanı Araç Kiralama konusunda da son derece gelişmiş seçeneklere sahiptir.

İlk Bakışta Dalaman

Dalaman Havalimanı’nın en önemli ve cazibe merkezi olmasının nedeni Marmaris, Göcek, Fethiye, Akyaka gibi Türkiye için önemli turistik merkezlerine Dalaman Havalimanı sayesinde ulaşım sağlanmasıdır. Ayrıca, Kaş ve Kalkan’a ve Muğla’ya gelmek isteyenler için de Dalaman Havalimanı kullanılır. Bu yüzden de Dalaman Havalimanı çok tercih edilen bir havalimanı olma niteliği taşır. Fethiye’ye 70 km, Muğla’ya 80 km, Marmaris’e 105 km, İstanbul’a 775 km, Ankara’ya 705 km ve Antalya’ya ise 235 km mesafedeki Dalaman, en önemli aktarma merkezlerinden birisidir. Dalaman Havalimanı’na yurt içi ve yurt dışı aktarmalı seferler olduğu gibi İstanbul ve Ankara gibi şehirlerden direkt seferler de vardır. Dalaman Havalimanı’na geldikten sonra ise uçuş saatlerine uygun olarak düzenlenen HAVAŞ seferlerinden yararlanabilirsiniz. Marmaris ve Fethiye için ise Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüslerinden (MUTTAŞ) yararlanabilirsiniz.

Havalimanından Dalaman merkezine gitmek için ayrıca taksi, araba kiralama seçeneklerinden birini de seçebilirsiniz. HAVAŞ otobüslerinin seferleri uçuş seferlerine göre gece yarısı saat 01.00 den akşam 21.00 kadar neredeyse her saat başı hareket ediyor. Eğer Marmaris’e gitmek isterseniz Dalaman Havalimanı’ndan hareket eden Marmaris servisi ile Gökova, Köyceğiz, Ortaca’ ya da uğruyor. HAVAŞ seferleriyle Fethiye Otogarı’na da gidebilirsiniz. Dalaman’a otobüsle ulaşmak isterseniz pek çok şehirden kalkan otobüs seferleri var. İzmir Dalaman arası 4 saat, İstanbul Dalaman arası ise yaklaşık 13 saat sürüyor. Ankara’dan gelmek isterseniz ise Ankara’dan kalkan otobüsler 10 saatte Dalaman’da oluyor.

Dalaman’da Gezilecek Yerler

Muğla’da yer alan Dalaman, mutlaka gelinmesi gereken, mavi ile yeşilin birleştiği olağanüstü kıyıları, baktıkça doyamayacağınız masmavi koyları ve birçok medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi dokularıyla büyüleyici bir ilçedir. Dalaman Havalimanı’na geldiğiniz zaman rahatça dolaşmak isteğiniz yerlere daha çok kendiniz karar verip gitmek isterseniz araç kiralamak sizin için en iyi seçeneklerden biridir. Dalaman Havalimanı Araç Kiralama şirketleri içerisinden birini seçmeniz yeterlidir. Bunun için birçok araç kiralama şirketleri vardır. Çok sayıda Rent A Car şirketi vardır. Firmamız da bu şirketlerden biridir. Firmamızı tercih ederek güvenle araç kiralayabilirsiniz.

mugla dalaman

mugla dalaman

Dalaman Havalimanı Ulaşım

Dalaman Havalanı’na varış konusunda hiç endişelenmenize gerek yok çünkü hangi aracı seçerseniz seçin, rezervasyonunuzu yaptırdığınız aracınız ile D555 karayolu ile yaklaşık 10 km kuzeyde bulunan Dalaman şehir merkezine gitme şansınız vardır. Dalaman bölgesinde araba sürmek için çok kolaydır. Dalaman Havalimanı hele sürüş için son derece elverişli bir bölgededir. D55 karayolu ile Dalaman ve çevre yerleşim birimlerine bağlanmaktadır. Araba kullanırken acil ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz ve gerekli olan akaryakıt istasyonlarını Dalaman şehir merkezinde bulabilirsiniz. Dalaman Merkez Mahallesindeki akaryakıt istasyonuna gitmek isterseniz D555 karayolundan Dalaman’a doğru devam etmelisiniz. Atatürk Caddesi’ne gelince sağa dönün yaklaşık 1.5 km ilerde istediğiniz istasyona varmış olursunuz. Dilerseniz Altıntaş Mahallesi Gazi Bulvarı ve Bezkese Bulvarında da iki ayrı akaryakıt istasyonu da bulunuyor.

Dalaman Havalimanı’nın yaklaşık 20 km doğusunda, Muğla-Fethiye yolu üzerinde bulunan ve Muğla’yı Antalya’ya bağlayan 950 metre uzunluğunda olan Göcek Tünelinde geçişler ücretlidir. Fethiye, Ölüdeniz gibi çok önemli tatil beldelerine araba ile ulaşılabilecek bir mesafede bulunan Dalaman çevresinde çok güzel görülmeye değer yerler vardır. Dalaman bölgesinde hali hazırda kiraladığınız araba ile sadece birkaç saatlik keyifli araba yolculuğu ile bu güzellikleri keşfedebilirsiniz. Bunlardan biri de Dalyandır. Dalyan, Akdeniz’in kıyısında yer alan, doğa, tarih, deniz kavramlarının adeta birbirlerine geçtiği çok güzel bir yerdir. Fethiye ile Marmaris arasında yer alan Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı sadece 5 bin nüfuslu küçük bir kasabadır. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz arasında adeta kıvrıla kıvrıla uzayan zümrüt yeşili renginde yeşil sazlık ve lagünlerin kenarına kurulmuştur. Çok popüler olmamış adı çok duyulmamış, ancak gittiğiniz vakit sizi kendine hayran bırakacağı kesindir.

Mutlaka Ziyaret Edin!

Kasabanın yanı başında ise sizi mimari açıdan dünyada bir eşi bulunmayan kayalara oyulmuş kral mezarları bulunuyor. Kaya mezarlarına ulaşmak burada mümkün hale geliyor. Anadolu’nun en eski yerleşim birimi sayılan Kaunos Antik Kent ise kasabanın tam karşısında bulunuyor. Adeta labirenti andıran sazlıkların arasından giden tekneler sizi Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olarak seçilmiş İztuzu Plajına ulaştırabilir. Ayrıca buranın ekosistemi de örnek olacak cinsten. Bir yanda tatlı su var bir yanda da Akdeniz’in mavi berrak suları var. Caretta carettalar, Nil kaplumbağası hatta mavi yengeç gibi nadir bulunan değişik hayvan türleri yanında 180 kadar kuş türünü de görebilirsiniz. Sazlık alanlar, tatlı su gölleri, kumul olan ekosistemiyle, dünyada çok nadir bulunan sığla ormanları, kızılçam ve makilerin olduğu kireçtaşından oluşan kayalıklarıyla bölgenin coğrafi güzelliğini ve ekolojik zenginliği size kendisini hayran bırakacak. Kargıcak Koyu, Ekincik Koyu deniz keyfi yapılabilecek en güzel yerlerdendir.

Dağlardan gelen serin sular sayesinde çay üzerine kurulmuş salıncaklarda sallanıp çocukluğunuza dönebileceğiniz Yuvarlak Çay ise sizin için idealdir. Başka bir alternatif ise istediğiniz aracı seçtikten sonra Sarsıla ve Ekincik Koylarına da gidebilirsiniz. Sarsıla Koyu, Dalaman’a 12 kilometre uzaklıkta, ince kumlu plajlarıyla ve çam ağaçlarıyla tam bir doğa mucizesidir. Sarsıla Koyu’nda şu anda binaların ve yapılaşmanın olmaması da çok büyük bir avantajdır. Muhteşem bir doğaya sahip olan ve seyrine adeta doyamayacağınız manzaraları olan Ekincik Koyu ise D555 karayoluyla Dalaman Havaalanından sadece 70 kilometre kadar uzaktadır. Yaklaşık olarak bir buçuk saat süren araba yolculuğu ile gidilebilir. Uygun aracı bulduktan sonra Telmessos Antik Kenti ziyaret edebilirsiniz. Telmessos Antik Kentinin adının ilk nerden çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Fethiye sınırları içerisinde bulunur ve M.Ö 3000’li yıllara ait olduğu tahmin edilen antik kent Dalaman Havaalanından yaklaşık olarak 52 kilometre mesafededir. Güllük Dağı’nın güneybatısında ilçenin tarihteki illk Lahit mezarlarının yanı sıra ve kaya mezarlar ve denizi, güneşi, doğasıyla adeta sizi büyüleyecektir.

Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi Dalaman’da birçok farklı rent a car şirketi vardır. Dalaman Havalimanı Araç Kiralama deneyimi yaşayarak güzel bir tatil geçirmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz!