Dalaman nerede sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere Dalaman hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Dalaman Muğla’nın ilçelerinden biridir. Dalaman Muğla’nın en verimli ovasına kuruludur. Dalaman ilçesi Fethiye Körfezi’ne paralel uzanan dağların eteklerinde ormanlarla kaplı bir yerdir ve gözde tatil yerlerimizden biridir. Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ile Denizli’nin Çameli ilçesi arasında yer alır. Dalaman Türkiye’nin eşsiz turistik bölgelerinden biridir. Ege bölgeleri ve Akdeniz arasında da geçiş noktası konumundadır. Dalaman ilçesine İzmir’den Muğla ve Fethiye yönüne doğru uzandığı için ve ana kara yolu üzerinde bulunduğu için, Muğla ve Antalya’nın her bölgesinden ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Muğla’da iki tane uluslararası havalimanı bulunuyor. Bir tanesi de Dalaman’da bulunuyor. İsmi de Dalaman havalimanı diye geçiyor.

Dalaman Nerede?

Dalaman’ın güzel koyları, eşsiz ve size cennetten bir köşe hissini uyandırıyor. Ayrıca bu koylar yat turizmi için vazgeçilmez ve en çok tercih edilen adresler arasında yer alıyor. En çok meşhur koylarından birisi de Göcek’tir. Dalaman her ne kadar Muğla’nın 35 bin nüfuslu küçük bir ilçesi olsa da yaz aylarında turist akınına uğradığı için bir hayli kalabalıklaşır. Dalaman kavşak yolları ve düz bir araziye sahip olması nedeniyle buraya havalimanı yapımı kolay olmuştur.

Dalaman Havalimani ilk olarak 1976’da faaliyet göstermeye başlamıştır. Dalaman Havalimanı Muğla’nın diğer tercih edilen turistik ilçelerine, Marmaris, Akyaka, Fethiye, Göcek gibi yerlere karayoluyla ulaşmayı sağlar ve Muğla, Kaş ve Kalkan’a gelen misafirlerin de aktarma noktasıdır. Dalaman Antalya’ya 235 km, Fethiye’ye 70 km, Marmaris’e 105 km, İstanbul’a 775 km, Muğla’ya 80 km, Ankara’ya 705 km uzaklıkta bulunur. En önemli aktarma merkezlerinden biri olan Dalaman, aynı zamanda çok küçük bir ilçedir. İstanbul ve Ankara’dan Dalaman Havalimanı’na direkt seferler vardır. Yurt dışından ve yurt içindeki diğer illerden ise aktarmalı seferler vardır.

(Bir önceki yazımız olan Dalaman Rent A Car Fiyatları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.)

Marmaris ve Fethiye için Muğla Belediyesi Toplu Taşıma otobüsleri de (MUTTAŞ) sizin için bir seçenek olabilir. Dalamanda gezilecek yerler çok sayıdadır. Arabanız olmasa dahi dalaman ilçe merkezlerinden belirli saat aralıklarıyla kalkan vasıtalar aracılığıyla birçok yeni yer keşfedebilirsiniz. Ege ve Akdeniz deyince ilk akla mavi gelir. Yeşillikler arasında bulunan Dalaman masmavi deniziyle, eşsiz bir görüntüyü size sunar. Kusursuz koyları ve rahat plajlarıyla ünlü olan Dalaman’a gelmek sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Sarsıla koyu, masmavi deniziyle yemyeşil doğasıyla görenleri hayran bırakır. Deniz kenarında çok olmayan az ama öz olan restoranlarda bir şeyler yiyip dalgaların seslerini dinleyebilirsiniz.

Dalaman’ın en iyi plajı da Sarıgerme Plajı’dır. Sarsıla koyu, ilçenin en bakir koylarından biridir. Tertemiz ve masmavi denizin keyfini çıkarmak isteyenler burayı tercih edebilir. Yaz aylarında birçok lüks yatlar burada demir atarlar. Mavi tura çıkmış gezginler özellikle burayı tercih ederler. Kampçılar, el değmemiş kampları sayesinde buraya çok sık gelirler. Tarihi yerlere ilgi duyuyorsanız Dalaman ilçesinde yer alan Telmesos Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kaya mezarlarıyla ünlü Kaunos Antik Kenti’de Dalaman’da yer alan güzel Antik kentlerden birisidir. Sosyalleşebileceğiniz, çok sayıda renkli değişik insanla karşılaşabileceğiniz güzel ve masmavi bir denize girmek için bir plaj arıyorsanız Sarıgerme plajı tam size uygun bir plajdır. Sarıgerme plajı, 7 kilometre uzunluğundadır ve sahil kenarına konumlanmış barları ve kafeleriyle yaz aylarında denizin, kumun ve güneşin tam anlamıyla çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. Günübirlik düzenlenen tekne turlarının merkezlerinden biri olan Sarıgerme plajında ayrıca ormanda bisiklet de sürebilirsiniz. Psilis Antik kenti de Sarıgerme plajından çok uzak olmayan bir yer ve gezilecek güzel bir yerdir. Ayrıca Sarıgerme’de mavi bayraklı plajlar bulunuyor.

Artık kafanızda dalaman nerede sorusu hakkında bazı cevapların oluştuğunu düşünüyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.