Dalaman Muğla’nın en göz alıcı ilçelerinden biridir. Eşsiz doğası ve el değmemiş koylarıyla ziyaret edenleri kalbinden vurur. Dalaman her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Birbirinden güzel sahilleri ve tarihi mekânlarıyla unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlar. Bu ilçede bol bol güneşlenebilir, berrak suların tadını çıkarabilirsiniz. Tatiliniz boyunca farklı balık türlerinin tadına deniz manzaralı restoranlarda bakabilirsiniz.

Dalaman İzmir, Muğla ve Fethiye’yi birbirine bağlayan karayolu üzerinde bulunduğundan ulaşım kolaydır. Muğla’ya geldikten sonra özel aracınızla 1 saat 15 dakika gibi bir sürede Dalaman’a ulaşabilirsiniz. Fethiye’den gelmek isterseniz 30 dakika kadar sürecektir.  Havayolu ile ulaşımı tercih ederseniz İstanbul ve Ankara’dan kolaylıkla gelebilirsiniz. Dalaman’da gezilecek yerler arasındaki mesafeler kısadır. Bu sayede bol bol yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Yürümek istemezseniz bisiklete binebilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Gezmekten yorulduğunuzda kafelerden birine giderek soğuk bir şeyler içebilirsiniz.

Dalaman Tren Garı

Dalaman’ın simgesel yerlerinden biri olan tren garı ilginç hikâyesiyle dikkat çekmektedir. Önünden bir kez bile tren geçmeyen bu yerin hikâyesi de bir o kadar sıra dışıdır.

1890’lı yıllarda Mısır valisi olan Abbas Hilmi Paşa Dalaman’da bir av köşkü yaptırmak istemiş. O sıralarda Mısır’ın İskenderiye ilçesine de bir tren garı yaptırma projesi de varmış. Ne olduysa bundan sonra olmuş. Bir karışıklık çıkmış ve tren garı için alınan malzemeler Dalaman’a, Av köşkü için alınanlarsa İskenderiye’ye götürülmüş. Durumdan habersiz olan işçiler de inşaata başlayıp temeli atmışlar hatta bilet gişesi bile yapmışlar. Ancak bilmedikleri bir şey varmış, o da burada tren raylarının olmamasıymış. Bu nedenle gara hiçbir zaman yolcu uğramamış. Bunda gara en yakın tren yolunun 200 km uzaklıkta olması da neden olmuştur. Amacına uygun olarak kullanılamayan bu gar 1958 yılına kadar Jandarma Karakolu olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır.

Antik Demirciler Çarşısı

Tarihi 13.yüzyıla dayanan bu çarşı merkezden yarım saatlik yürüme mesafesindedir. Rumlar tarafından yapıldığı tahmin edilen çarşıda eski el sanatlarından demircilik işinin hala yapıldığını görebilirsiniz. Buradan sevdikleriniz için el emeği, göz nuru değerli hediyeler alabilirsiniz.

Hippokome Antik Kenti

At şehri anlamına gelen bu tarihi kent Roma ve Hitit kalıntılarını barındırmaktadır. Merkeze 30 km uzaklıktaki Çöğmen Köyü’nde bir tepe üzerinde yer almaktadır. İçerisinde Roma ve Bizans döneminden kalma kaya mezarlıklar bulunmaktadır. Arkeoloji sevenler için burada vakit geçirmek keyifli olacaktır.

Oktapolis Antik Kent

Üç köyü kapsayan yerleşim alanıyla dikkat çeken bu antik kent tarih boyunca çok sayıda kente ev sahipliği yapmıştır.  Farklı medeniyetlere ait yapıları içerisinde barındırmaktadır. Kentin kuzey yamaçlarında Likyalılardan kalma mezarlar bulunmaktadır.

Lissai

Eski uygarlıklardan Karia’nın sahip olduğu bu antik kent, Kocagöl üzerinde bulunur. Diğer antik kentler kadar bilinmese de mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz. Lissai 2017 yılında yapılan tarihi yürüyüş rotasında yer alan duraklardan biridir.  Bu yol üzerinde doğa yürüyüşü, trekking ve bisiklet turları yapabilirsiniz.

Kocagöl

Dalaman’a 8 km uzaklıkta bulunan Kocagöl doğada vakit geçirmek isteyenlere hitap etmektedir. Etrafı ormanlarla kaplı bu yerde yeşilin tonlarını görebilirsiniz. Dilerseniz burada kuş seslerini dinleyerek sakin bir kamp yapabilirsiniz.

Tarihi Ak Köprü

Fethiye ile Köyceğiz’i birbirine bağlamak için yapılan bu köprüyü mutlaka görmelisiniz. Uzun ve geniş bir yapıya sahip olan köprünün altında çay akmaktadır. Köprü üzerinde birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.